Jak si předpěstuji sadbu.

Vzhledem k tomu, že chci mít jistotu, jaké odrůdy rajčat si vysazuji do svých fóliovníků, raději si každý rok sadbu sám předpěstovávám. Osivo používám vždy od MoravoSeed. Je to jistota kvality a navíc vím, že bylo vypěstováno v mých profi fóliovnících, které si u mě firma nedávno zakoupila.

Výsev do substrátu provádím vždy koncem února. Do připravených plastových misek nasypu substrát na množení. Srovnám povrch a mírně utlačím. Do připravených brázdiček vyseji zakoupená semínka. Kupuji vždy odrůdy určené pro pěstování ve fóliovnících nebo sklenících. Samozřejmě provádím opatrně zálivku. Substrát byste nikdy neměli přemokřit!

Po vzejití semínek a růstu rostlin je rozesadím do větších květináčků. Výsadbu provádím jakmile jsou rostlinky dostatečně vzrostlé a pohodlně se s nimi manipuluje. Na přesazení používám kelímky od větších jogurtů (cca 400 g). Kelímek je dostatečně velký a rostlinka v připraveném substrátu poměrně rychle rozvíjí kořenový systém. Do dna udělám vždy dírky, aby přebytečná zálivka mohla odtéct.

Poté mladé rostlinky vystavím na slunné a teplé místo, nejlépe na parapet okna. Rostlinky je nutné také pravidelně otáčet, aby rozvoj nebyl jednostranný. Já otáčím nejlépe jednou denně. Po dostatečném vzrůstu rostlin je vysazuji do připravených fóliovníků, ideálně po Ledových Mužích v půlce května.

Před výsadbou je vhodné také rostlinky otužit. Nejlépe během dne a při slunečním svitu na několik hodin přenést do připravených fóliovníků. Noci v tomto období ještě bývají chladné, proto je lépe rostlinky na noc opět odnést do místnosti.

Přeji bohatou úrodu!


Další články